ДР РУДОЛФ АРЧИБАЛД РАЈС

Јуче 8.08.2020. смо у ТОПЧИДЕРСКОМ ПАРКУ обележили 91-ву годину од смрти великог српског пријатеља али и добронамерног критичара и саветника Др Рудолфа Арчибалда Рајса (8.07.1875. у Хаузах, Баден, Немачка - 8.08.1929. у Београду (УБИ ГА ПРЕЈАКА РЕЧ незахвалног српског министра Милана Капетановића!?).

Др Арчибалд Рајс је свету обелоданио зверства аустроугарских и бугарских окупатора над српским народом у Првом светском рату: колекција око 10.000 фотографија и две књиге: 1924 - Писма са српско-македонске границе и 1928 - Шта сам видео и проживео у великим данима.
Са Српском војском прешао је Албанију и, после пробоја Солунског фронта, међу првима са ослободиоцима ушао у Београд.
Др Рудолф Арчибалд Рајс је био члан Југословенске владе на Мировним преговорима у Паризу, а подарио нам, и данас посебно актуелну, опоруку под насловом ЧУЈТЕ СРБИ! ЧУВАЈТЕ СЕ СЕБЕ
По Његовој жељи, срце му је сахрањено у урни на Кајмакчалану (кота 2521 м. н. в.), а тело, поред мале девојчице из комшилука Наде Фавра, на Чукаричком гробљу.
У току Другог светског рата бугарски фашисти су уништили урну са срцем Др Арчибалда Рајса (која је била положена у Капели на Кајмакчалану са хиљадама срских Див јунака) и на којој је писало:
ОВДЕ У ОВОЈ УРНИ, НА ВРХУ КАЈМАКЧАЛАНА
ЗЛАТНО СРЦЕ СПАВА,
ПРИЈАТЕЉ СРБА ИЗ НАЈТЕЖИХ ДАНА,
ЈУНАК ПРАВДЕ, ИСТИНЕ И ПРАВА,
ШВАЈЦАРЦА РАЈСА, КОМ НЕК ЈЕ СЛАВА!
Венце су положиле бројне делегације: Министарства за рад, социјална и борачка питања (државни секретар Ненад Нерић), Полицијске академије у Београду, Воске Србије, Савеза потомака ратника 1914-1920, Удружења Арчибалд Рајс, Друштва српских домаћина, ...
Венац у име Друштва српских домаћина положили су Живота Михаиловић, дипл. инж. шумарства и проф. др Миладин М. Шеварлић.
ВЕЧНА СЛАВА И НЕИЗМЕРНО ХВАЛА ДР АРЧИБАЛДУ РАЈСУ ЗА СВЕ ШТО ЈЕ ЧИНИО ЗА СРПСКИ НАРОД!

Садржај књиге:
ЧУЈТЕ СРБИ! ЧУВАЈТЕ СЕ СЕБЕ
Писац: Арчибалд Рајс, преводилац: Дејан Стојићевић
Чујте Срби! Чувајте се себе, изворно на француском: Ecoutez les Serbes!, је дело др Арчибалда Рајса које је оставио као своју посмртну оставштину Србима.
Књигу је предао из његове посмртне оставштине академик Владимир Стојанчевић 1997. ради публиковања.
Књига је преведена на српски језик, те је превод од 2004. више пута публикован.
Говорио сам искрено у својој књизи. Нисам тражио да улепшавам истину, јер мислим да дугујем истину својим друговима. Неки ће се можда намрштити због моје искрености. Жалим унапред, али у једној књизи као што је ова писац се мора строго држати истине. Десет година је прошло од завршетка рата и време је да ишчезну извесне легенде корисне за време мучних часова да би се одржао морал.
Р. А. Рајс
"Чујте Срби! Чувајте се! Од кога? Од себе."
Р. А. Рајс.
1. јуна 1928. године, Београд
Рецензија
Увод
Ваш народ
Врлине
I. Храброст
II. Родољубље
III. Религиозност
IV. Гостољубље и демократичност
V. Милосрђе
VI. Понос и бистрина
Мане
I. Нерад
II. Бекство са села у град
III. Разлози за нерад
IV. Клањање богатству
V. Незахвалност
VI. Пријатељи и непријатељи
VII. Ксенофобија владајуће класе
VIII. Политички кадар — безвредан
IX. Љубомора интелигенције
X. Површност
XI. Подмитљивост
О интелигенцији
I. Деформисаност "интелигенције"
II. Погрешне школе
III. Морални рад интелигенције
IV. Лоши примери
V. Лепи примери
VI. "Интелигенција" у рату
VII. Бесрамни грабеж
VIII. Ксенофобија и самољубље
IX. Клечање пред новцем
X. Погрешна срвставања
XI. Припазите док не буде касно
XII. Жариште трулежи и покварености
IX. Припазите!
Закључак
Извори
др Рудолф Арчибалд Рајс, Чујте Срби! Чувајте се себе, СПИК — Српски привредни и културни клуб, Београд 2005.